Po úvodním seznamovacím výletu do Českého ráje se Montessori učebny při ZŠ Na Habru zase naplnily zvídavými žáky. Třeťáci si vyzkoušeli, jaké to je být “průvodcem” v Montessori – pomáhali prvňáčkům přivyknout novému prostředí a provedli je základními pomůckami. Byla navázána nová přátelství se spolužáky i pedagogy a všichni společně se pustili do práce. Prvňáčci např. sestavováním písmenek pomocí šroubků a matiček ze speciální stavebnice ROTO, která je zaměřená na jemnou motoriku. Druháci a třeťáci s pomocí Montessori pomůcek oprášili své znalosti z období před prázdninami. Starším dětem začal oblíbený kurz plavání.
Jednou týdně probíhá v Montessori třídách výuka venku v přírodě a je zaměřena na činnostní učení. V průběhu září a října si takto žáci procvičili třeba zlomky pomocí “zlomkové pizzerie”, kdy vzájemně směňují jednotlivé části papírové pizzy obložené nejrůznějšími přírodninami. Dále jsme se seznámili se základními jednotkami délky a vše vyzkoušeli v praxi. Děti měly vlastní metry (krejčovský, truhlářský, svinovací…) a měřily, co jim padlo do oka. Hledaly největší a nejmenší list přírody, jak je dlouhá lavička v parku, jak jsou vysoké sochy, určovaly v jakých jednotkách lze změřit celou procházku.
Třetí týden v září jsme se společně vydali vlakem do Regionálního muzea a galerie Jičín a do Hvězdárny Jičín. Na výstavě v galerii jsme viděli mytologická zvířata, maňáskové divadlo i čarodějnou tůňku. Hodně zajímavým místem byl “kabinet můr” – nejtemnější místo výstavy. Tajemnou atmosféru tmy přiživilo herní pole plné zvuků, pohybů a světelných nálad. V planetáriu si pak děti prošly celou Sluneční soustavu a navázaly tak na První velký Montessori příběh “O vzniku vesmíru”, který je dětem představen každoročně v první školní den.
Před poněkud delšími podzimními prázdninami jsme v hořické Galerii plastik stihli shlédnout komentovanou prohlídku výstavy Ladislava Jezbery “Tady, teď… nic” a seznámit se s pojmy minimalismus a proces. Workshop v galerii byl zaměřen na chemické a fyzikální pokusy. Děti se samy stávaly aktéry pokusů a zabývaly se sáním barevných inkoustů, jimiž lze obarvit různorodé materiály – papír, tkaninu, kámen. Odnesly si tak kromě nových poznatků i své vlastní umělecké výtvory a už se těší na další návštěvu.